Stadiony

Lusail Iconic Stadium

Jest to największy stadion na Bliskim Wschodzie i arena finału Mundialu 2022. 80-tysięczny obiekt wybudowano na przedmieściach stolicy kraju (15 km na północ od centrum Ad-Dauhy) w futurystycznym Lusail, które jest w budowie od 2006 roku i ma docelowo stać się miastem liczącym ponad 200 tys. osób.

Stadium 974

Stadion powstał w dzielnicy Ras Abu Aboud, która znajduje się we wschodniej części stolicy Kataru. Obiekt posadowiony na sztucznym cyplu jest konstrukcją tymczasową, która po zakończeniu Mistrzostw Świata 2022 zostanie zdemontowana. Nigdy wcześniej nie zdarzyło się, aby stadion mundialowy został rozebrany zaraz po zakończeniu imprezy.

Projekt areny został zaprezentowany przez Fenwick Iribarren Architects 26 listopada 2017 roku. Na ogłoszenie głównego wykonawcy budowy przyszło czekać do 28 maja kolejnego roku. Została nim katarska firma HBK Contracting.

Przygotowanie gruntu pod budowę stadionu rozpoczęło się już w październiku 2017 roku, a wszystkie prace ziemne ukończono do lipca 2019 roku. Wtedy też dotarła pierwsza partia kontenerów, gotowych do zainstalowania na stadionie.

Zasadnicze prace budowlane rozpoczęły się 1 listopada 2019 roku i przebiegały bez większych zakłóceń. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom konstrukcyjnym, polegającym na montażu gotowych elementów składowych, już w kwietniu 2021 roku można było rozpocząć proces układania murawy. Miesiąc wcześniej udało się ukończyć główną konstrukcję areny. Finalnie zużyto mniej materiałów niż w przypadku tradycyjnej budowy.

Od momentu powstania projektu, obiekt nosił nazwę pochodzącą od wspomnianej we wstępie dzielnicy. Ta uległa zmianie na Stadium 974 podczas wirtualnej ceremonii otwarcia w dniu 20 listopada 2021 roku. Nowa nazwa nawiązuje do liczby kontenerów transportowych, jakich użyto przy budowie areny. Jest to także numer kierunkowy do Kataru. Pierwszy mecz rozegrano 30 listopada 2021 roku w ramach Arab Cup 2021.

Stadion powstał na planie prostokąta z wyraźnie zaokrąglonymi krawędziami. Z zewnątrz obiekt sprawia wrażenia zrobionego z gigantycznych klocków lego o różnych kolorach. Zostało to osiągnięte dzięki modułowym elementom stalowym i kontenerom, które stanowią zaplecze areny. Całość jest hołdem dla pobliskiego portu i tradycji morskich Dohy.

Widownia o pojemności 44 089 miejsc została podzielona na dwa poziomy przedzielone pasem lóż. Z górnej kondygnacji trybun rozciąga się widok na dzielnicę West Bay i jej drapacze chmur. Problem klimatyzacji trybun rozwiązuje się niejako sam dzięki położeniu tuż obok zatoki, która zapewnia orzeźwiającą bryzę.

Po demontażu stadionu, okolica zostanie uprzątnięta i zamieni się w tereny zielone. Części składowe areny będzie można wykorzystać do budowy innych obiektów: mniejszych stadionów, pływalni lub hal sportowych. Wstępne zainteresowanie wyraziła Tunezja.

Al Bayt Stadium

Stadion w Al-Chaur to najdalej położony od Dohy (niecałe 50 km na północ od jej centrum) stadion Mistrzostw Świata 2022, właściwie jedyny położony poza stolicą i jej przedmieściami. Jest to także drugi co do wielkości obiekt katarskiego mundialu (może pomieścić 68 895 widzów), na którym odbędzie się m.in. mecz otwarcia turnieju.

Pod budowę stadionu przeznaczono ogromny teren położony na południe od zabudowań Al-Chaur. Stadion został otoczony dużym placem o okrągłym obrysie, który otoczony jest z kolei przez tereny zielone, zamknięte w kwadratowej formie. Bezpośrednio pod stadion doprowadzono dwie drogi, wybudowane na estakadach, a w otoczeniu znalazły się również liczne miejsca parkingowe.

Trybuny stadionu otaczają boisko ze wszystkich stron i zostały podzielone na trzy poziomy. Wyposażono je w plastikowe krzesełka, w większości w kolorze czerwonym. Kolorystykę wzbogacają czarne, poziome pasy z tradycyjnymi, beduińskimi wzorami „sadu”. Motyw ten powtarza się również w zdobieniach wnętrz stadionu.

Jak większość mundialowych aren w Katarze, stadion wyposażono w system chłodzenia. Stadion, jako jeden z dwóch obiektów tych mistrzostw (obok Al Janoub Stadium), posiada także rozsuwany dach, który otwiera się i zamyka w ok. 20 minut. Poza ochroną przed (rzadkimi w tych okolicach) deszczami, zamknięta bryła obiektu ułatwia kontrolę temperatury wewnątrz.

Stadion został obudowany oryginalną elewacją połączoną z dachem, której kształt wyznacza motyw przewodni obiektu – tradycyjny beduiński namiot, tzw. „Bayt al sha’ar” (stąd nazwa). Fasada jest koloru białego, z poziomymi, czarnymi pasami biegnącymi dookoła, symbolizującymi plemiona i rody, które użytkowały podobne namioty. „Namiot” otaczający trybuny powstał na planie prostokąta, a jego wymiary (372,5 × 310 m) przekraczają rozmiar konieczny do osłonięcia trybun, co stwarza większą ilość przestrzeni wewnątrz.

Początkowo planowano, by „namiot” był koloru czarnego, z białymi pasami, później schemat ten odwrócono. Z pozoru drobna, estetyczna zmiana pozwala jednak zmniejszyć nagrzewanie się wnętrza nawet o 5 stopni Celsjusza.

Jak wykorzystany będzie Al Bayt Stadium?

Podczas mistrzostw świata na stadionie rozegranych zostanie sześć spotkań grupowych, jeden mecz 1/8 finału, jeden ćwierćfinał i jeden półfinał. Po turnieju górny poziom trybun stadionu zostanie zdemontowany, a powstała przestrzeń ma być przekształcona w 5-gwiazdkowy hotel. Na arenie znajdzie się także centrum handlowe, strefa gastronomiczna, siłownia oraz inne obiekty.

Education City Stadium

Obiekt posiada piłkarski układ, z trzypoziomowymi trybunami otaczającymi boisko ze wszystkich stron, mogącymi pomieścić 44 667 widzów. Pierwszy rząd widowni znajduje się na podwyższeniu, zapewniając lepszy widok. Krzesełka na trybunach są koloru zielonego lub białego. W dwóch narożnikach umieszczone zostały telebimy. Obiekt, jak większość aren katarskiego mundialu, wyposażony został w system chłodzenia.

Widownia w pełni przykryta została dachem, pod którym zamontowano reflektory oświetleniowe. Na zewnątrz dach łączy się z elewacją, z którą tworzy jedną całość, pokrytą metalicznymi, rombowatymi panelami. Kolorystyka paneli zmienia się w zależności od kąta padania światła słonecznego, a nocą obiekt może być podświetlany. Elewację wyposażono także w panele słoneczne.

Zamknięta, graniasta bryła obiektu i trójkątne wzornictwo ma przywodzić na myśl diament (jest to motyw przewodni stadionu, znany jest on zresztą również pod nazwą „Pustynny diament”) i nawiązywać do bogatego wzornictwa arabskiej architektury. Zamknięta bryła umożliwia ponadto lepszą kontrolę termiczną wnętrza, na izolację termiczną pozytywnie wpływa też wkopanie stadionu nieco poniżej poziomu gruntu.

Ahmad Bin Ali Stadium

biekt posiada typowo piłkarski, prostokątny układ (z zaokrąglonymi narożnikami). Krzesełka na trybunach tworzą czarno-czerwoną mozaikę, a za bramkami formują wzór układający się w głowy lwów. Jest to nawiązanie do występującej na tym stadionie drużyny Al Rayyan SC, której przydomek to „lwy”, a klubowe barwy to czerwień i czerń. Na widowni znajduje się 45 032 miejsc dla widzów.

Widownia na stadionie jest przykryta dachem. Nad trybunami za bramkami zawieszono dwa telebimy, w zadaszeniu umieszczono również reflektory oświetleniowe. Stadion wyposażono w system chłodzenia. Z zewnątrz obiekt pokryty jest multimedialnymi ekranami, które przesłania prześwitująca, pleciona osłona metalowa, układająca się w interesujące wzory zainspirowane kulturą Kataru. Otaczają go także struktury przypominające wydmy, mieszczące strefy hospitality.

Patronem stadionu jest Ahmad ibn Ali Al Sani, emir Kataru w latach 1960–1972. Ze względu na swoje położenie, stadion bywa też nazywany „bramą na pustynię”.